Ta strona wykorzystuje pliki cookies - korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Możesz zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce internetowej.

Wycieczki fakultatywne

-….Mają rację Ci, którzy mówią, że złoty okres chorwackiej turystyki dopiero nadchodzi.”

CO WARTO ZOBACZYĆ W CHORWACJI

ZWIEDZANIE ISTRII: z historycznego punktu widzenia łączy w sobie kulturę śródziemnomorską, rzymską, wenecjańską, austrowęgierską, carskoaustriacką i słowiańską. To właśnie pozwala odczuć niepowtarzalny klimat półwyspu.

WYCIECZKA DO BALE; znalezisko kości ostatnich na tym terenie dinozaurów. Znaczna część znaleziska znajduje się w ratuszu w Bale.

ROVINJ - jedna z pereł wybrzeża istryjskiego. Panorama miasta od strony Adriatyku jest miniaturą całego chorwackiego wybrzeża. Wąskie domy stłoczone na grzbiecie owalnej wapiennej skały, nad nimi góruje widoczny z daleka kościół św. Eufemii z dzwonnicą. Historyczne centrum miasta otacza gruby obronny mur. Malownicze uliczki i bogato zdobione portale przypominają wspaniałą przeszłość miasta.

PULA - największe miasto i port Istrii, a także najstarsze miasto całego wschodniego wybrzeża Adriatyku. Najbardziej godne obejrzenia pomniki pochodzą z okresu rzymskiego: Najbardziej ceniony jest amfiteatr (arena), zbudowana za czasów panowania Augusta., obecnie miejsce gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne tego regionu.Godne zwiedzania są także: Katedra wzniesiona w 1640 roku, Plac Republiki, na którym istniało forum w czasach rzymskich, Ratusz z epoki renesansu.

OPATIJA:Osłonięta od północnego wiatru górą Ućka miejscowość porasta subtropikalna roślinność. W XIX wieku kurort ten odwiedzała śmietanka towarzyska Europy: Wilhelm II, Isidora Duncan, Franz Josef. Obecnie licząca ok. 13 000 mieszkańców Opatija stanowi centrum 40-o kilometrowej riviery nad zatoką Kvarner. Odznacza się łagodnym klimatem i świeżym powietrzem napływającym upalnego lata z górnych partii gór. W XI wieku zbudowano tu opactwo benedyktyńskie, które dało nazwę miejscowości Abbazia. Rozwój turystyczny rozpoczął się wraz z budową willi Angiolina w 1844 r./dzisiaj siedziba administracji uzdrowiska./ Niegdysiejsza Abbacja stała się "austriacką Niceą". Ogromna liczba prominentów odwiedzających Opatiję przyczyniła się do rozwoju miejscowości i narzuciła jej urok austro węgierskiego kurortu.

PARKI NARODOWE

KRKA- powierzchnia Parku Narodowego wynosi 142 km kw. Rzeka Krka na pewno najcudowniejsza ze wszystkich rzek chorwackiego krasu, w dwóch trzecich długości płynąc przez wąwóz i przebijając się ku morzu, tworzy po drodze liczne jeziora, wodospady i strumienie. W najładniejszej części został zbudowany klasztor franciszkanów (Krupa) oraz malownicze miasteczko Skradin z hotelem i mariną.

BRIJUNI; 736 hektarów powierzchni i 14 wysp tworzy park narodowy. Bogactwo roślin, i zwierząt stanowi niebywałą atrakcję dla turystów. Park znajduje się w odległości 80 km od Umagu..

PLITVICE- szesnaście jezior Parku Narodowego Jeziora Plitwickie zostało powiązanych aż 92 wodospadami. Ogólna powierzchnia jezior wynosi około dwóch kilometrów kwadratowych, zaś cały Park Narodowy rozciąga się na powierzchni 200 km kw. Ze względu na ich nieporównywalne piękno oraz obfitość fauny i flory , terytorium to zostało ogłoszone parkiem narodowym już w 1949 r., a w 1979 UNESCO włączyło Jeziora Plitwickie na listę światowego dziedzictwa przyrody. Koryto wodospadów, które jest niezaprzeczalnym fenomenem przyrody zostało uformowane cztery tysiące lat temu.

KORNATY - Kornaty to najbardziej rozczłonkowany archipelag na morzu śródziemnym. W granicach Parku Narodowego znajduje się większość wysp (101) łącznie z przynależnym akwatorium (224 km kw). Rozczłonkowane wybrzeże pomiędzy skałami liczącymi aż ponad sto metrów wysokości , kilometrowe mury poskładanych kamieni, oraz bogate formy życia złożyły się na uznanie archipelagu za park narodowy.

PAKLENICA - park narodowy na południowej stronie największego masywu górskiego w Chorwacji - Velebitu.

PERŁY DALMACJI

SPLIT - najbardziej znaczące miasto Chorwacji i najważniejszy port wybrzeża dalmatyńskiego, także ceniony ośrodek sportu. Z zabytków najznamienitszy jest Pałac Dioklecjana otoczony masywnymi ciężkimi murami z wieżyczkami. Zanim rzymianie wznieśli pałac dla Dioklecjana na zielonej górze Marjan wznieśli światynię Diany. Obecnie Marjan z około 168 ha lasu stanowi płuca Splitu i park rozrywki dla mieszkańców.

TROGIR - 61 kilometrów od Splitu znajduje się niewielkie miasteczko dalmatyńskie Trogir. Kręte, często przesklepione uliczki z gotyckimi domami i pałacami renesansowymi stanowią szczególnego rodzaju pomnik zabytkowej architektury. Stare miasto na wyspie na którą prowadzi most składa się z dwóch części ; wschodniej i zachodniej. Godne zwiedzenia są Brama Miejska, Katedra Św. Wawrzyńca, Pałac Cipiko w stylu gotyckim i liczne kościoły.

DUBROWNIK - Wenecja chorwackiego wybrzeża. Dawną wielkość Dubrownika odnaleźć można we wszystkich jego zakątkach, a szczególnie w dobrze zachowanym starym mieście zaliczanym przez UNESCO do światowego dziedzictwa kultury. Pałace, kościoły i place stanowią cudowną scenerię dla odbywającego się co roku Festiwalu Libertas. Zamknięte dla ruchu kołowego stare miasto jest jednym z największych w Europie pasażów dla pieszych tym samym zaprasza by zapoznać się z historycznym centrum Dubrownika, które po trzęsieniu ziemi w 1667 r. zostało odbudowane w stylu renesansowym i barokowym.
Wyszukaj ofertę dla siebie
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji